KISASIVU

 

Lounais-Suomen Partiopiirin

Suunnistusmestaruuskilpailu

 

tiistaina 8.5.2012 Salon Inkereellä

 

Osallistumisoikeus oli kaikilla Lounais-Suomen Partiopiirin alueella toimivien lippukuntien jäsenillä.

 

 

Kiitos

kaikille osanottajille ja Jorma Kuutille avusta!

 

Väliajat

osoitteessa www.leiriveikot.com/suunnistus2012/Suunnistus2012_valiajat.htm

 

Tulokset

L-SP

8.5.2012

 

 

 

 

Suunnistusmestaruus

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Seikkailijat

1.5km

 

 

 

Tulos

 

1

Taifuunit

Seikkailijavartio

Turun Metsänkävijät

0:33:06

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Aropuput

Seikkailijavartio

Raision Killinallit

1:30:51

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tarpojavartio

2.0 km

 

Sarja

 

Tulos

 

1

Mulperit

Tarpojavartio

Raision Killinallit

0:39:20

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Pisarat

Tarpojavartio

Raision Killinallit

0:42:21

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Parisarja

3.0 km

 

 

 

Tulos

 

1

Emmi Lahti

Pari

Maarian Kämmekät

0:34:22

 

 

Alli Koskimäki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Anna Alanen

Pari

Raision Killinallit

0:38:56

 

 

Inka Lähteenmäki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Sanni Toivanen

Pari

Raision Killinallit

1:08:56

 

 

Riia Leppäaho

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

Viljo Linjama

Pari

Turun Metsänkävijät

1:15:42

 

 

Emil Kähkönen

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HYL

Teemu Luntamo

Pari

Turun Metsänkävijät

 

 

 

Teemu Rantala

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

D11-12

2.0 km

 

Sarja

 

Tulos

 

1

Irma Silander

D11-12

Littoisten Pirtapiiat

0:28:51

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Taika Heinonen

D11-12

Lätynkääntäjät

1:03:34

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

D13-14

2.5 km

 

 

 

Tulos

 

1

Siiri Siikarla

D13-14

Perttelin Piketit

0:33:03

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Ilona Lainio

D13-14

Turun Nuotiotytöt

0:44:24

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Elisa Teräväinen

D13-14

Maarian Kämmekät

0:52:36

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

D15-16

2.5 km

 

 

 

Tulos

 

1

Sanni Romu

D15-16

Marjatat ja Mikonpojat, Somero

0:22:24

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

D17-18

3.0 km

 

 

 

Tulos

 

1

Iida Turunen

D17-18

Raision Killinallit

0:46:02

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Henniina Hentula

D17-18

Raision Killinallit

0:46:46

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

D19-20

4.0 km

 

 

 

Tulos

 

1

Jenni Iltanen

D19-20

Perttelin Piketit

1:03:18

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Reetta Lehtiranta

D19-20

Leirisiskot

1:05:50

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

D21

4.0 km

 

 

 

Tulos

 

1

Sari Lähdeniemi

D21

Raision Killinallit

0:43:06

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Kerttu Palmunen

D21

Nuotiotytöt

1:03:53

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Katja Auvinen

D21

Turun Tähtitytöt

1:07:32

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

Saara Palmunen

D21

Nuotiotytöt

1:07:34

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

Suvi Kajanen

D21

Kaarinan Korpiklaani

1:21:11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

D45

3.0 km

 

 

 

Tulos

 

1

Anne Liimatainen

D45

Leirisiskot

0:49:55

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

H11-12

2.0 km

 

Sarja

 

Tulos

 

1

Antti Silander

H11-12

Kuusiston Linnanyrjänät

0:15:52

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Aleksi Karttila

H11-12

Liedon Eränkävijät

0:24:34

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

H15-16

3.0 km

 

 

 

Tulos

 

1

Kimmo Heinonen

H15-16

Lätynkääntäjät

0:26:24

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Simo Vaittinen

H15-16

Marjatat ja Mikonpojat, Somero

0:30:36

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Tino Seilonen

H15-16

Turun Metsänkävijät

0:38:09

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

Matias Hämäläinen

H15-16

Turun Metsänkävijät

0:40:16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

Aleksi Helenius

H15-16

Turun Metsänkävijät

1:06:41

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

Jori Torkkila

H15-16

Turun Metsänkävijät

1:08:42

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

H17-18

4.0 km

 

 

 

Tulos

 

1

Riku Kerkola

H17-18

Salon Leiriveikot

0:44:07

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

H19-20

5.5 km

 

 

 

Tulos

 

1

Tuomas Juhantila

H19-20

Salon Leiriveikot

1:06:11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kesk.

Max Millner

H19-20

Turun Metsänkävijät

Kesk.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

H21

5.5 km

 

 

 

Tulos

 

1

Mikko Lindberg

H21

Marjatat ja Mikonpojat

0:37:53

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Juha Nappu

H21

Ilpoisten Vuorenkävijät

0:41:33

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Tapio Viiri

H21

TMS

0:43:39

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

Olli Välke

H21

V-SS

0:52:49

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

Hannele Lehtinen

H21

Piikkiön Tammipartio

0:55:19

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

Otto Saikkonen

H21

Turun Metsänkävijät

0:58:20

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

Mika Kuusisto

H21

Kaarinan Ristiritarit

1:45:00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

H35

4.0 km

 

 

 

Tulos

 

1

Jari-Pekka Salminen

H35

Lätynkääntäjät

0:40:01

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Jussi Karttila

H35

Liedon Eränkävijät

0:40:16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Lauri Pohjanen

H35

Jokikylän Pojat

0:42:01

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

Juha-Pekka Vahala

H35

Mustavuoren Sissit

0:48:06

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

H45

4.0 km

 

 

 

Tulos

 

1

Jukka Lehtonen

H45

Naantalin Siniset

0:34:16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Jyrki Kajavalta

H45

Euran Peurat

0:38:07

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Tapani Kosonen

H45

Mustavuoren Sissit

0:53:04

 

 

 

 

 

 

Väliajat

-         julkaistaan pian J

 

 

 

Kartta

1:10 000 / uudistettu 2012 (Perttelin Peikot)

 

Sarjat ja enimmäismatkat

 

Tytöt:

Pojat:

D11-12 täyttää 2012 enintään 12 v.: 2 km

H11-12 täyttää 2012 enintään 12 v.: 2 km

D13-14 täyttää 2012 enintään 14 v.: 2,5 km

H13-14 täyttää 2012 enintään 14 v.: 2,5 km

D15-16 täyttää 2012 enintään 16 v.: 2,5 km

H15-16 täyttää 2012 enintään 16 v.: 3 km

D17-18 täyttää 2012 enintään18 v.: 3 km

H17-18 täyttää 2012 enintään18 v.: 4 km

D19-20 täyttää 2012 enintään 20 v.: 4 km

H19-20 täyttää 2012 enintään 20 v.: 5,5 km

D21 yleinen: 4 km

H21 yleinen: 5,5 km

D35 täyttää 2012 vähintään 35 v.: 3 km

H35 täyttää 2012 vähintään 35 v.: 4 km

D45 täyttää 2012 vähintään 45 v.: 3 km

H45 täyttää 2012 vähintään 45 v.: 4 km

 

Ei mestaruussarjat:

 

Parisarja 3 km, avoin sarja, ei ikärajoja. (Sarja on maksuton)

Samoaja-vartio 2,5 km, samoaja-ikäisille. (Sarja on maksuton)

Tarpoja-vartio 2 km, tarpoja-ikäisille. (Sarja on maksuton)

 

Sudenpennut ja Seikkailijat kiertävät helpohkon 1,5 km radan, jossa ryhmät voivat edetä oman johtajansa johdolla ja kokea rastien löytämisen iloa yhdessä. (Sarjat ovat maksuttomia)

 

Lähtö

 

Lähdöt tapahtuvat klo 17.00 – 19.00 kilpailukeskuksessa (iltarastityyliin, mutta kontrolloidusti). Kukin kilpailija saapuu tuolloin haluamanaan ajankohtana lähtöön ja saa oman lähtöajan lähdön toimitsijoilta. Toimitsijat valvovat, että samalle radalle ei ole yhtäaikaisia lähtöjä.

 

Ilmoittautuminen

 

Kaikkien osallistujien tulee olla SP:n voimassaolevan jäsenmaksun maksaneita.

 

Ilmoittautuminen ensisijaisesti Polku-järjestelmään osoitteessa https://spfs.clubonweb.com/book/suunnistus2012 viimeistään torstaina 3.5.2012 klo 15.00.

 

Ilmoittautuminen on mahdollista tehdä kirjallisesti Turun partiotoimistoon, Läntinen pitkäkatu 13, 20110 Turku. Kirjallisen ilmoittautumisen on oltava perillä viimeistään torstaina 3.5.2012 klo 15.00.

 

Ilmoittautuessa tulee mainita kilpailijan nimi, lippukunta ja kilpailusarja sekä mahdollisen oman Emit-kortin numero tai tarve lainakortille. Sudenpentujen, seikkailijoiden, tarpojien ja samoajien sekä parisarjojen kohdalla riittää ryhmänjohtajan nimi ja ryhmän arvioitu vahvuus.

 

Ennakkoilmoittautuminen on erittäin toivottavaa karttatarpeen selvittämistä varten!

 

Jälki-ilmoittautuminen on mahdollista kilpailukeskuksessa klo 16.30–19.00.

 

Osallistumismaksu

 

Osallistumismaksu on mestaruussarjoissa 3 euroa/henkilö. Ei-mestaruussarjat ovat maksuttomia.

 

Kilpailupaikalla jälki-ilmoittautuneiden osallistumismaksu on sama 3 euroa/henkilö.

 

Ennakkoilmoittautuminen on erittäin toivottavaa karttatarpeen selvittämistä varten!

 

Kaikki osallistumismaksut laskutetaan lippukunnilta jälkikäteen.

 

Kilpailukeskus on vaihtunut

 

Kilpailukeskuksena toimii Salon Perttelin Inkereen koulun viereinen urheilukenttä Tortosmäenkuja 3 25190 Pertteli. Kilpailukeskus aukeaa klo 16.30. Lähtöpaikalle viitoitus n. 300m.

 

Kaikkien osallistujien on ilmoittauduttava kilpailukeskukseen saapuneiksi kilpailupäivänä klo 16.30–19.00. Kilpailuohjeet ovat luettavissa kilpailukeskuksen ilmoitustaululla.

 

Ajo-ohje:

 

Kilpailukeskuksessa on käytössä pukeutumis-, pesu- ja wc-tilat. Kilpailun maalissa on sääntömääräinen mehutarjoilu.

 

Lisätiedot

 

Arvi Sarmiala, arvi.sarmiala[ät]seutuposti.fi, gsm 044 555 1524

ja nettisivuilta www.leiriveikot.com/suunnistus2012.

 

Tervetuloa Saloon!